2 Temmuz 2014 Çarşamba

VAKTİYLE MENFUR DÜŞMAN BÖYLE DEMİŞTİ!.. ŞİMDİ, ANKARA'DAN MEYDAN OKUYORLAR...

O BİR AŞİRET REİSİ. HEM DE "KÜRT FALAN DEĞİL, YAHUDİ". TAM 40 YILDIR, ÜLKEMİZE YÖNELİK ANARŞİ, TERÖR, İHANET VE TEDHİŞ ÖRGÜTLERİNİ TOPRAKLARINDA BARINDIRARAK; TÜRKİYE CUMHURİYETİ, TÜRK MİLLETİ VE TÜRK DÜNYASI DÜŞMANLARINA ALENEN YARDIM VE YATAKLIK; TÜRK HALKINA KALLEŞLİK YAPIYOR!... 
"Türkiye 'Kürdistan' Demokrat Partisi" ne (sözde) "uyarı" !... 
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, yeni kurulan "Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi"ni (TKDP), Parti adında yer alan ve TC Anayasasına göre yasak olan "Kürdistan" ibaresini parti adından çıkarması için uyardı. 
Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi adıyla kuruluş dilekçisinin İçişleri Bakanlığına verilmesinin ardından Bakanlık, kuruluş bildirisi ve alındı belgesinin onaylı örneğini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına ve Anayasa Mahkemesi'ne gönderdi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da internet sitesinde, partinin 28 Nisan 2014'te kurulduğunu duyurdu. 
Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu'na göre YASAK!...
Başsavcılık, partiyle ilgili sicil dosyası oluşturdu ve partinin adında bulunan "Kürdistan" ibaresinin çıkarılması için partiye uyarı yazısı gönderdi. Yazıda, Siyasi Partiler Kanunu'nun 96. maddesine göre, "ırk ve bölge adlarıyla veya aynı anlama gelen adlarla siyasi partiler kurulamaz veya parti adında bu kelimeler kullanılamaz" hükmü hatırlatılarak, partiye ismini değiştirmesi için süre verdi. Siyasi Partiler Kanunu'nun 96. maddesi, "Komünist, anarşist, faşist, teokratik, nasyonal sosyalist, din, dil, ırk, mezhep ve bölge adlarıyla veya aynı anlama gelen adlarla da siyasi partiler kurulamaz veya parti adında bu kelimeler kullanılamaz" hükmünü içeriyor. 
"Kürdistan" ibaresi çıkmazsa... 
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, partiye verilen sürede parti adındaki "Kürdistan" ibaresi çıkarılmadığı takdirde Anayasa Mahkemesi'ne başvurabilecek. Anayasa Mahkemesi, "Kürdistan" ibaresinin yasaya aykırı olduğunu tespit ederse partiye "ihtar" gönderecek. İhtara rağmen parti adı değiştirilmezse partinin hazine yardımı varsa bu kesilecek. Devlet yardımından faydalanmayan siyasi partiler hakkında (akp sayesinde maalesef) her hangi bir yaptırım veya zorlayıcı hüküm bulunmamaktadır!?.. 
02.07.2014 Çarşamba 14:38,  AA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder