31 Ekim 2014 Cuma

Umur-u Devlet tebahur etmiş (buharlaşmış); Hükümet "yok hükmüne", acze düşmüş olmalı!...

Kürdistanlı Peşmergeler (haydutlar ve haramiler) hesap takıp, gasp yapıp Kobani'ye geçmişler!..
Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından önceki gece Ayn el Arap (Koban-ecirc)'a karayoluyla gönderilen Kuzey Irak peşmerge grubu, Mardin-Urfa karayolu üzerindeki Demirol Dinlenme Tesisleri'nde yediği yemeğin parasını ödemedi. 80 kişinin yediği yemeğin faturası 1300 lira.
Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından Koban-ecirc;'ye karayoluyla gönderilen peşmerge grubu önceki gece Şanlıurfa'daki Demirol Tesisleri'nde mola verdi. Mola sırasında çorbadan kebaba kadar restorandaki hemen hemen tüm yemeklerden yiyen peşmergeler, hesabı ödemeden tesislerden ayrıldı. Demirol Tesisleri'nde çalışan bir yetkiliden Hürriyet gazetesinden Ahmet Can'ın aldığı bilgilere göre yaklaşık 80 kişilik peşmerge grubu sabaha karşı saat 6 civarında tesislere geldi. Şirket yetkilisi, peşmergelerin tesislerine geleceğinden önceden haberleri olmadığını ve yemek kapasitesi olarak hazırlıksız yakalandıklarını söyledi.
Hesap 1300 lira
Peşmergelerin çorba, kuru fasulye ve pilavı tamamen bitirdiğini ifade eden tesisin yetkilisi, yemek yetiştiremedikleri için ekstra olarak Urfa Kebabı da yaptıklarını dile getirdi.
Özel Harekat görevlilerinin de peşmerge grubuyla yemek yediğini belirten yetkili, ''Peşmerge grubu hesap ödemeden tesislerden ayrıldı. Şu ana kadar ödemeyle ilgili bize bir bilgi ulaşmadı. Adisyonları sakladık. Hesabın ödenmesini bekliyoruz'' ifadelerini kullandı.
Yetkilinin paylaştığı bilgilere göre tesislerde yemek yiyen bir kişi yaklaşık 13 lira civarında hesap ödüyor. Bu da peşmergelerin yaklaşık 1300 liralık hesabı ödemediklerini gösteriyor.
40 araçlık konvoy
Yetkili ayrıca peşmergelerin top, zırhlı araçlar ve kamyonlarla tesislere geldiğini bu gruba ambulansların da eşlik ettiğini söyleyerek, ''Otoparkımız askeri araçlarla doldu taştı. Peşmergeler yemekten sonra ambulansta kontrollerden geçti. Yaklaşık 1.5 saat boyunca tesislerde dinlendikten sonra, Suruç'a doğru yola çıktı'' şeklinde konuştu.
Öte yandan Koban-ecirc;'ye gönderilen yaklaşık 150 peşmergeden havayolunu kullanan grup, çarşamba günü sabaha karşı saat 01.10'da Şanlıurfa Havalimanı'na indi. Her iki grupta, ''Yaşasın Başkan Obama'' anlamına gelen Kürtçe 'Biji Serok Obama' sloganlarıyla karşılandı. Sıkı güvenlik önlemleri altında 03.00'te Suruç'a ulaşan grup karayoluyla gelenlerle Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarında buluştu. Dün öğle saatleriyle beraber peşmerge grubu Koban-ecirc;'ye geçmeye başladı.
100 kişi kapasiteli
Demirol tesisleri Mardin ile Şanlıurfa arasında 28. kilometrede yer alıyor. Söz konusu iki şehir arasında çok fazla dinlenme tesisi olmamasından dolayı en uğrak noktaların Demirol tesisleri yer alıyor. Bölgesel yemekleriyle dikkat çeken tesis toplam 350 kişilik kapasiteye sahip. 18 çeşit yemek çıkan tesisin restoran bölümü kapasitesi ise 100 kişi.
Tesise gelen peşmerge sayısı: 80
Ortalama bir peşmergenin yediği yemek tutarı: 13 lira
Peşmergelerin ödemediği hesap tutarı: 1300 lira
Restoranın kapasitesi: 100
Peşmergelerin geldiği araç sayısı: 40 (MSN & GAZETEPORT_31 Ekim 2014)
Soma Katliamı'ndan sonra, şimdi de ERMENEK CİNAYETİ; İşçi şikâyet yağdırmış ama metruk maden şirketi devlete bile bilgi vermemiş!..
Ermenek'teki maden faciasının meydana geldiği Has Şekerler’e ait madenin ruhsat sahibi olan Uyar Ailesi’nin sicili kabarık. 124 işçinin değişik zamanlarda Çalışma Bakanlığı’nı adeta şikayet yağmuruna tutmuş ama bir çare bulunamamış. Söz konusu aileye ait şirketlerin İzmir Kınık’ta 2 arama ruhsatı, Konya’da 1 arama 1 de işletme ruhsatı var.
Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre, işveren, şikayetler üzerine başlatılan denetimlerde kendisinden istenilen hiçbir belge ve kaydı vermedi. Bu nedenle de denetim tamamlanamadı. İş akdi feshedilen 21 işçi de kıdem tazminatları için şikayetçi olmuş, ancak bundan da bir sonuç alınamadı. Enerji Bakanlığı’nın çalışanların alacaklarının verilmesi için ne yaptığı sorusuna ise, Çalışma Bakanı Faruk Çelik, “İşçilerin ödenmemiş kıdem tazminatlarının ödenmesine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca yürütülen bir çalışma bulunmamaktadır” yanıtını verdi. Ermenek'teki maden ocağının son müfettiş raporu ortaya çıktı
Tek madende 1120 kaza
Söz konusu yanıtlar, MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay’ın konuyla ilgili soru önergeleri üzerine verildi. Akçay’ın Uyar Ailesi’nin madencilik faaliyetleriyle ilgili sorularını yazılı olarak yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu ailenin işlettiği Darkale Maden İşletmesi’ne ilişkin detaylı bilgi verdi. Buna göre, Uyar Darkale Maden İşletmesi için işçiler tarafından değişik zamanlarda şikayet dilekçeleri verildi ve bundan sonraki süreç şöyle işledi:
450 işçi hala alacaklı
MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Uyar Ailesi’nin işlettiği Darkale Maden Ocağı’nda 2013 yılında bir iş kazası olduğunu, 2014 yılı başında ise söz konusu maden için yapılan sözleşmenin süresinin bittiğini ve yenilenmediğini söyledi. Bu tarihten itibaren de işçilerin çıkarıldığını belirten Akçay, “Şikayetlerin büyük bir bölümü son 1 yıllık süreci kapsıyor. Halen 450 işçi alacağını alamamış durumda, bu işçiler hakları için mücadele ediyor” dedi. Soma’da Darkale Maden Ocağı’nı işleten şirketle Ermenek’teki madeni işleten firma arasındaki bağlantıyı da açıklayan Akçay, “Aynı aile, farklı farklı şirketler altında faaliyet gösteriyor. Darkale’deki maden kapanınca aile Ermenek’e ağırlık verdi, sonuç ortada. Bu firmanın SGK’dan Elektrik İdaresi’ne kadar birçok yere borcu var ve bunlar dahi alınamıyor. Ailenin kurduğu şirketler sürekli isim değiştiriyor ama sonuç değişmiyor” açıklamasını yaptı.
'Oğlum yüzme de bilmezdi, suyun içinde ne yaptı?'
Belge istendi, verilmedi
“İşçilerin şikayetlerinin ardından Çalışma Bakanlığı iki müfettişi görevlendirdi. İşverenlikten denetimle ilişkin kayıt ve belgelerin verilmesi istendi, ancak bu belgeler verilmediği için denetim tamamlanamadı. Bunun üzerine konunun yargıya intikal ettirilmesi uygun görüldü.
Uyar ailesine bağlı işletmelerde çalışan 21 işçinin bireysel alacakları için de işveren masaya davet edildi, ancak işveren yine davete icabet etmedi. Bunun üzerine işletmeye Manisa Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü tarafından idari para cezası uygulandı ve işçiler bilgilendirildi. Çalışma Bakanlığı kayıtlarına göre Uyar Ailesi’nin işlettiği Darkale Kömür İşletmesi’nde sadece 5 yıl içinde 1120 kaza oldu. 2009
yılında 129, 2010 yılında 179, 2011 yılında 276, 2012 yılında 254, 2013 yılında da 282 kaza oldu. Bu kazalarda toplam 6 kişi hayatını kaybetti.” (MSN & GAZETEPORT_31 Ekim 2014)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder