10 Haziran 2015 Çarşamba

Bundan 12 yıl önce, 22 Şubat 2003'de de "Recep Tayip Erdoğan ile Deniz Baykal" görüşmüşlerdi!..

Cumhur Başkanı Erdoğan ile görüşen Deniz Baykal’dan ilk açıklamalar!..
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal bugün Dışişleri Bakanlığı resmi İkametgahı'nda görüştü. Baykal görüşme sonrası "Sayın Cumhurbaşkanı'nın, bu Meclis’e geçici başkan olarak görev yapacak bir milletvekili olarak Meclis çalışmalarıyla ilgili bir değerlendirme yapma ihtiyacı çerçevesinde bugün bu buluşma gerçekleşmiştir. Siyasi partililer kendi aralarında uzlaşmayı gerçekleştirdikleri takdirde, bunun Cumhurbaşkanlığı'ndan engellenmesi gibi bir şey söz konusu olmaz. Koalisyon oluşturma konusunda, Cumhurbaşkanı'nın özel çaba içinde olduğu izlenimini almadım" dedi.
İşte Deniz Baykal'ın açıklamalarından satırbaşları:
Telaşa gerek yok, sakin olun arkadaşlar. Yardımcı olmaya çalışacağım.  Seçimlerin tamamlanmasından sonra, yeni TBMM’nin açılışından önce Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu Meclis’e geçici başkan olarak görev yapacak bir milletvekili olarak Meclis çalışmalarıyla ilgili bir değerlendirme yapma ihtiyacı çerçevesinde bugün bu buluşma gerçekleşmiştir. Aniden gerçekleşmiştir. Bu sabah bu şekillendi. Sayın Cumhurbaşkanı'nın böyle bir görüşmeyi gerçekleştirmek istediği ifade edildi. Onun üzerine ben Antalya’dan geldim ve Cumhurbaşkanı ile ayrıntılı kapsamlı tahmin edeceğiniz şekilde, önümüzdeki siyaset döneminde TBMM’nin gündemi, çalışma konuları, Türkiye’nin önündeki sorunlar ayrı ayrı kapsamlı bir şekilde konuşuldu.
KOALİSYON KONUŞULDU MU?
Burada benim bir koalisyon görüşmesi yapma konumum yok, olamaz. Ben milletvekiliyim. Partiler var, partilerin genel başkanları, yetkili organları var. Onlar çeşitli hazırlıklar yapıyorlardır, umarım, tahmin ederim. Benim o çalışmaların herhangi birisiyle ilgili somut girişimim söz konusu olamaz. Elbette Türkiye’de ne yapmak lazım, nasıl yapmak lazım, bu konularda genel, parlamentoda uzun süre görev yapmış milletvekili sıfatıyla Sayın Cumhurbaşkanı ile bir karşılıklı değerlendirme yaptık.
KEMAL BEY’İN BİLGİSİ VAR
Elbette. Sayın Cumhurbaşkanı'nın programı bakımından daha uygun oldu. Ben böyle bir durumdan haberdar olduğum andan itibaren sayın Kılıçdaroğlu’na bilgi verdim. Şimdi Kılıçdaroğlu’nun yanına gidiyorum. Uzun süredir birikmiş bir sürü sohbet gerektiren konular var. özel bir nedeni yok. Ciddi bir çalışma yapılmış gibi bir izlenim almamanız gerekir. Böyle bir şey yok çünkü. Bunun amacı o da değildi.
BAYKAL GÖRÜŞME SONRASINDA İZLENİMİNİ AÇIKLADI: ERDOĞAN, AKP'SİZ HÜKÜMETE KARŞI DEĞİL
7 Haziran seçimlerinin ardından hiçbir partinin tek başına hükümet kurma çoğunluğunu elde edememesi üzerine gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a dönmüştü. Erdoğan'ın hükümeti kurma görevini kime vereceği kadar, kime vermeyeceği de Türkiye'de tartışma olmuştu. CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmesi sonrasında bu tartışmalara son noktayı koydu. Baykal, Erdoğan'ın "muhalefetin kendi arasında koalisyon oluşturmasına karşı olmadığı izlenimini edindiğini" söyledi.  Bunun anlamı şu;" Baykal'ın bu sözleri Ankara siyasi kulislerinde şöyle yorumlandı; TBMM'de AKP dışındaki partiler de, kendi aralarında güvenoyu alabilecek bir çoğunluğu oluşturabilirseler, Erdoğan hükümeti kurma görevini vermemezlik etmeyecek. Baykal, "Cumhurbaşkanı'nın her türlü koalisyon çözümüne açık olduğunu gördüm. Muhalefetin kendi arasında koalisyona karşı olmadığını gördüm
"ERDOĞAN HÜKÜMETİN BİR AN ÖNCE KURULMASINDAN YANA"
 Baykal'ın görüşme sonrasında dikkat çeken bir başka cümlesi ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "hükümetin bir an önce oluşması anlayışı içinde olduğu"nu söylemesi oldu. Baykal, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın kKoalisyonu oluşturma konusunda özel çaba içinde olduğuna ilişkin bir izlenim almadım" da dedi. Özel bir talebi yok, ama ben bazı tespitler yaptım tabi. Bir an önce istikrarın sağlanması, bir çözümün bulunması gerektiği konusunda ortak bir anlayışa sahip olduğumuzu gördüm. Bende bir an önce Türkiye bu belirsizlik dönemini aşmalı anlayışındayım. Her türlü koalisyona açık bir durumda olduğunu gördüm. Muhalefetin koalisyon oluşturmasına itirazı olmadığını gördüm. Ben bu aşamada olması gerektiği gibi sayın Cumhurbaşkanı’nın bir an önce hükümetin oluşması anlayışı içinde olduğunu, olası bütün modelleri değerlendirmeye oluşlu yaklaşacağı izlenimini edindim.
SEÇİM SONUÇLARINI KONUŞTUNUZ MU?
Yahu onları tartışmamız söz konusu olabilir mi?
SEÇİMLERDEKİ TUTUMUNU KENDİSİNE SÖYLEDİNİZ Mİ?
Ben demin söylediğim konularda düşüncelerimi aktardım. Genel siyasi bir sohbet oldu. Türkiye’deki büyük projelerden tutunuz, ülkenin iç dış sorunları, hepsiyle ilgili bir görüşme gerçekleştirdik. Koalisyonu kurması gereken siyasi partilerdir. Siyasi partililer kendi aralarında uzlaşmayı gerçekleştirdikleri takdirde, bunun Cumhurbaşkanlığı'ndan engellenmesi gibi bir şey söz konusu olmaz. Koalisyon oluşturma konusunda, Cumhurbaşkanı'nın özel çaba içinde olduğu izlenimini almadım. 
Deniz Baykal'ın açıklamalarına ilk tepki HDP'den
Habertürk TV'de Haber Masasına konuk olan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Deniz Baykal arasındaki görüşmeyi değerlendirdi. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'den geldi. Baluken "Sayın Baykal'ın açıklamaları inandırıcı gelmedi" dedi. İşte Baluken'in konuşmasından satırbaşları:
Sayın Baykal'ın açıklamaları bana inandırıcı gelmedi. Çelişkilerle dolu açıklamalar. Baykal seçilmiş Meclis Başkanı değil, yaş durumundan dolayı Meclis'in ilk oturumunu yönetmesi söz konusu. Burada Cumhurbaşkanı'nın pozisyonu tartışmalı. Baykal'ın ya da CHP yönetiminin böyle pozisyona düşmesi talihsizlik olmuş.Cumhurbaşkanı anladığımız kadarı ile AKP Genel Başkanı gibi seçim sürecinde nasıl kampanya yürüttüyse koalisyon çalışmalarında da aktif çaba içinde bulunuyor açık şekilde anayasayı ihlal etmeye devam ediyor. Kendisinin koalisyon formülleri ile ilgili yetkisi yok. Bugün yapılan toplantının kendisi anayasaya aykırıdır. Sayın Baykal'ın toplantı gündemini Meclis çalışması olarak tanımlayıp sonra izlenimlerimi gidip genel başkanıma aktaracağım demesi de çelişki konusu. Koalisyon belli. Sayın Baykal CHP Genel Başkanlığı yapmış. Aracı pozisyonda gayri resmi boyutta görüşmeyi yapmış oluyor. Ama ilk görüşmeyi cumhurbaşkanı ile yapmış olması CHP açısında siyasi hata olarak değerlendiriyorum.
Kılıçdaroğlu Baykal ile görüşüyor. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Antalya'dan milletvekili seçilen Baykal ile görüşüyor. Antalya'dan milletvekili seçilen Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından, CHP genel merkezine geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Baykal arasındaki görüşme başladı. (Haber & Muhabir: Barış Gündoğan)
Kılıçdaroğlu'ndan flaş erken seçim açıklaması
Kemal Kılıçdaroğlu: Erken seçim, zaman kaybından ve bizlere umut bağlamış halkımızın teveccühüne saygısızlıktan başka bir işe yaramayacaktır. Halk sandıkta kötü gidişe dur dedi. Bize düşen halkımızın çıkarları için bir yönetim belirlemek
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olası erken seçime sıcak bakmadığını twitter'dan yaptığı açıklamayla ifade etti.  Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medyadan paylaştığı mesajında 'Halkımız, ülkemizin kötü gidişine sandıkta 'dur' dedi. Bizlere düşen, halkımızın çıkarları doğrultusunda bir yönetim belirlemektir. Erken seçim, zaman kaybından ve bizlere umut bağlamış halkımızın teveccühüne saygısızlıktan başka bir işe yaramayacaktır.' dedi. (*) 12 yıl önceki ilk görüşme!..>>>
Erdoğan ile Baykal'ın yıllar sonra ikinci kritik görüşmesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Milletvekili Deniz Baykal, 12 yıl önce kritik bir görüşme gerçekleştirmişti. Bu görüşmeyle birlikte, siyasi yasağı bulunan Erdoğan'a Başbakanlık yolu açılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın bugün CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'la yapacağı görüşme, ikilinin siyaseten yaptıkları ikinci kritik başbaşa görüşme olacak. Erdoğan-Baykal'ın ilk kritik görüşmesi 22 Şubat 2003'te gerçekleşmiş, bu görüşme sonrasında Erdoğan'ın milletvekilliği ve Başbakanlık yolu açılmıştı.
ANKARA’DA BOMBA GİBİ PATLAYAN GÖRÜŞME
Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde de bir şiir okuduğu gerekçesiyle hapis cezasına çarptırılmış, daha sonra AK Parti'nin kurucu Genel Başkanı olmasına rağmen, sicilindeki bu hapis cezası nedeniyle milletvekili adayı olamamıştı. 2002 seçimlerinde AK Parti tek başına iktidar çoğunluğunu kazandığında, Erdoğan partinin Genel Başkanlığı'nı yürütüyordu. Ancak milletvekili olamadığı için, 2002'de AK Parti'den Başbakanlık görevini Abdullah Gül üstlenmişti.
BAYKAL ERDOĞAN’A VEKÂLET Mİ EDECEK
Ak Parti, o dönemde de parlamentoda hükümet kurma çoğunluğuna sahip olmasına rağmen, Anayasa değişikliği konusunda yeterli vekile sahip değildi. İşte 2003 Şubatında, dönemin ana muhalefet partisi CHP'nin Genel Başkanı olan Deniz Baykal, Erdoğan'la Beylerbeyi Bosphorus'ta gizli bir ikili görüşme yapmış, bu görüşmeden çıkan uzlaşma sonucu, parlamentoda AK Parti ve CHP'nin oylarıyla gerekli Anayasa değişikliği geçirilmişti. Bu Anayasa değişikliği ile Erdoğan'ın cezasının milletvekilliğini engellemesi durumu ortadan kaldırılmış, Erdoğan da Siirt'te yapılan ara seçimlere girerek, TBMM üyeliğini kazanmıştı. O dönemde Başbakan olan Abdullah Gül, Erdoğan'ın Başbakanlığı'nın önünü açmak üzere istifa etmiş, Erdoğan da Siirt Milletkili sıfatıyla Başbakanlık görevini üstlenmişti. Baykal ile Erdoğan'ın bu gizli görüşmesi yıllar sonra, o dönemde vekil olan Zülfü Livaneli tarafından açıklanmış, Baykal da daha sonra yaptığı açıklamalarda bu görüşmeyi doğrulamıştı.
(**) Deniz Baykal, 20 Temmuz 1938'de Antalya'da doğdu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder