26 Ekim 2015 Pazartesi

Son Dakika Haberi: Diyarbakır’da şiddetli çatışma…

Son Dakika Haberi: 
Diyarbakır’da dehşet ve şiddetli çatışma…
(Media Watch – TurkshForum)
Diyarbakır’da terör örgütü IŞİD’e yönelik düzenlenen operasyon sırasında yaşanan çatışmanın şiddeti, operasyonun sona ermesinin ardından ortaya çıktı
AA’nın haberine göre öldürülen 7 ve gözaltına alınan 12 IŞİD’li arasında yabancı uyruklu yok.
Diyarbakır’da polisle çatışmaya giren teröristlerin bazılarının ‘canlı bomba’ eylemlerine hazırlandıkları iddia edildi.
Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde terör örgütü DAEŞ’e yönelik operasyonda, ölü ele geçirilen terör örgütü mensuplarının kimliklerini tespit etme çalışmaları sürerken, örgüt evlerinin çevresine yerleştirilmiş olan bazı patlayıcılar imha edildi.
KİMLİKLERİ TESBİT EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR
Terör örgütü DAEŞ’e yönelik operasyonun ardından Terörle Mücadele, Olay Yeri inceleme ve Özel Harekat şubelerine bağlı polislerin, çatışmaların yaşandığı evlerdeki inceleme ve araştırması sürüyor. Çatışmada ölü ele geçirilen ve cesetleri halen olay yerinde bulunan terör örgütü mensuplarının kimliklerinin tespit edilmesine çalışılıyor.
EVİN ETRAFINA PATLAYICI YERLEŞTİRMİŞLER
Bomba İmha Şube Müdürlüğüne bağlı uzman polisler, teröristlerin kullandıkları evlerin çevresine yerleştirilmiş olan patlayıcıları imha etti.  Bu arada, güvenlik güçleriyle teröristler arasında çatışmanın yaşandığı 3 evin kapı, duvar ve camlarına isabet eden kurşun izleri saatlerce süren çatışmanın boyutunu da gözler önüne serdi. Yangın çıkan bir evin tamamen kullanılamaz hale geldiği görüldü.
‘NADİREN DIŞARI ÇIKIYORLARDI’
Mahalle sakinleri ise evlerde oturanların nadiren dışarı çıktığını ve mahalleliyle görüşmemeye özen gösterdiklerini belirterek, çatışmaların yoğunluğu sebebiyle korktukları için evlerinden dışarı çıkamadıklarını söylediler.  Kayapınar ilçesinde sabah saatlerinde düzenlenen operasyonda DAEŞ mensupları ile polis arasında çıkan çatışmada polis memurları Gökhan Çakıcı ve Sadık Özkan şehit olmuş, 5 polis memuru da yaralanmıştı. Operasyonda 7 terörist etkisiz hale getirilmiş ve 12 örgüt mensubu da gözaltına alınmıştı.
İKİNCİ HÜCRE EVİNDEN ATEŞ AÇILDI
Çatışmayla ilgili detaylar ortaya çıkıyor. Buna göre Huzurevler Mahallesi’ndeki 53’üncü Sokak’taki hücre evine polislerin girişi sırasında teröristler tuzakladıkları bombayı patlattı, ardından polisle çatışmaya girdi. Bu sırada 47’inci sokak üzerindeki ikinci hücre evinden de polislere uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Bölgedeki çatışma 2 sokak üzerinde yoğunlaştı.
Olay yeri inceleme ekiplerinin detaylı çalışma yaptığı evlerde çok sayıda bomba, otomatik silahlar, bomba yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi. Yetkililer, kentte IŞİD’e yönelik operasyonların sürdüğünü belirtti.
SEÇİM ÖNCESİ SALDIRI İDDİASI
Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki operasyonda  etkisiz hale getirilen IŞİD üyesi teröristlerin, 1 Kasım’da yapılacak seçim öncesi bölgede sansasyonel saldırı  gerçekleştirmeyi planladığı iddia edildi. Teröristlerden birinin üzerinde bomba düzeneği bulunduğu bildiriliyor.
ARALARINDA YABANCI UYRUKLU YOK
Etkisiz hale getirilen 7 terörist ile yakalanan 12 örgüt mensubu  arasında yabancı uyruklu yer almazken, bu kişilerin Suruç, Diyarbakır ve  Ankara’daki saldırılarla bağlantıları olup olmadığı araştırılıyor.
İŞTE O ÇATIŞMANIN YAŞANDIĞI EV
BUGÜN NELER YAŞANDI?
Diyarbakır’ın merkez Kayapınar İlçesi’nde IŞİD’li teröristlere ait olduğu belirlenen bir eve polis ekipleri tarafından sabaha karşı operasyon düzenlendi. İki ayrı adreste devam eden ve saatlerce süren çatışmada  2 polis memuru şehit olurken, IŞİD’e üye 7 terörist ölü ele geçirildi. Operasyonlar 12 IŞİD’li sağ olarak yakaladı.
BAHÇELİ EVE TUZAK KURMUŞLAR
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kentte IŞİD’li teröristlere yönelik yaptığı çalışma ardından bugün saat 03.00’den itibaren daha önceden belirlenen 17 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında timler merkez Kayapınar İlçesi’nin Huzurevler Mahallesi 53’üncü Sokak üzerindeki bahçeli ve müstakil bir eve de girdi. Teröristler, polis ekiplerinin girdiği evin bahçesinde daha önceden tuzakladıkları patlayıcıyı infilak ettirdi.
Şiddetli patlamada Özel Harekat Şubesi’nde görevli 6 polis memuru yaralandı. Yaralı polisler, çağırılan ambulanslarla hastanelere sevk edildi. Ancak, durumu ağır olan polis memurları Gökhan Çakıcı ve Sadık Özkan kurtarılamayarak şehit oldu. Operasyonlar kapsamında yaralanan toplam 5 polis, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altına alındı.
Patlama ardından IŞİD’lilerin bulunduğu evden polis ekiplerine otomatik silahlarla ateş açıldı. Polisin de karşılık vermesiyle çıkan çatışmalar saatlerce sürdü. Polisin güvenlik nedeniyle giriş ve çıkışlara kapattığı sokakta silah ve patlama sesleri duyuldu. Çatışmalarda IŞİD’e üye 7 terörist öldürülürken, 12 IŞİD’li de sağ olarak yakalandı. Yakalanan teröristler Emniyet Müdürlüğü’ne götürülerek sorguya alındı.
BUBİ TUZAKLARI PATLATILDI
Operasyon sırasında koçbaşı ile kapı açılırken teröristlerin bubi tuzaklarını patlattığı, polislerin bu şekilde şehit olduğu ortaya çıktı.
Diyarbakır’da bu sabah gerçekleşen operasyonu değerlendiren Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “İki şehit polis arkadaşımıza Allahtan rahmet diliyorum. Cuma gününden itibaren takip edilen, istihbarat paylaşımı sonucu ortak operasyonuyla bu sabah saatlerinde operasyon başlatıldı. Maalesef rutin aramalarda koçbaşı ile kapı açılırken beklenmedik bir şeyle karşılaştı. Bubi tuzakları patlatılarak iki polis arkadaşımız şehit oldu. Allah rahmet eylesin. Bu çerçevede yaklaşık 3-4 evde devam eden operasyonlarda 7 IŞİD militanı öldürüldü, 12 tanesi sağ olarak ele geçirildi. İki şehidimiz dışında 5 yaralı polisimiz var. Operasyon aslında kapsamlı bir operasyon.
KİMLİKLERİ MERAKLA BEKLENİYOR
Bu grupla ilgili başka şehirde bağlantıları çıkarılmaya çalışılıyor. Kimlik tespiti yok ama ilerleyen saatlerde netleşecektir. Ölenler içerisinde ne kadar Türk, ne kadar dışarıdan insan var bunları tespit edeceğiz. Önemli bir operasyondu, başarılı devam etmesi planlanıyordu. Önemli bir IŞİD grubu bulunup etkisiz hale getirilmiştir. Maalesef iki kardeşimizin şehit olması bizi acıya boğdu” diye konuştu.
VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI: ÇOK SAYIDA SİLAH BULUNDU
Valilikten yapılan açıklamada, şöyle denildi: “Diyarbakır’da DAEŞ terör örgütü mensuplarının yakalanmasına yönelik 26.10.2015 günü sabah saatlerinde çok sayıda ev ve işyerine eş zamanlı olarak operasyon düzenlenmiştir. Kayapınar İlçesi Huzurevleri Mahallesi’nde bir adreste çatışma çıkmış, çatışmada polis memurları Gökhan Çakıcı ve Sadık Özkan şehit olmuştur. Devam eden çatışmada 5 emniyet mensubu yaralanmış, tedavileri kaldırıldıkları hastanelerde devam etmekte olup, hayati tehlikeleri bulunmamaktadır. Düzenlenen operasyonda 7 terörist etkisiz hale getirilmiş ve 12 örgüt mensubu yakalanarak gözaltına alınmıştır. Ayrıca yapılan aramalarda çok miktarda silah, mühimmat ve örgütsel doküman ele geçirilmiştir.
ŞEHİT POLİSLER MEMLEKETLERİNE UĞURLANDI
Diyarbakır’da bugün sabah saatlerinde IŞİD terör örgütüne yönelik olarak 17 adreste eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonda şehit düşen özel harekat polisleri 35 yaşındaki Sadık Özkan ile 22 yaşındaki Gökhan Çakıcı için Emniyet Müdürlüğü önünde uğurlama tören düzenlendi. Törene Vali Hüseyin Aksoy, 7’inci Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, askeri yetkililer ve şehitlerin silah arkadaşları katıldı.
55 GÜNLÜK ÖZEL HAREKATÇIYDI
Çatışmada şehit olan her iki polisin de ilk görev yarlerinin Diyarbakır olduğu belirtildi. Bekar olduğu öğrenilen şehit polislerden Sadık Özkan’ın 13 Aralık 1990 tarihinde Adana’nın Tufanbeyli İlçesi’nde doğduğu ve 7 Haziran 2011 tarihinde Aksaray Polis Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olduğu öğrenildi. Özkan’ın mezun olduktan 1 gün sonra Diyarbakır Asayiş Ekipler Amirliği’nde göreve başladığı ve 3 ay sonra kendi isteği ile özel harekat kursuna katıldığı belirtildi. 2 Ocak 2012 tarihinden bugüne kadar Özel Harekat Şube Müdürlüğü’nde görev yapan Özkan’ın bugüne kadar çok sayıda operasyona katıldığı ve başarılarından dolayı birçok kez maaş taltifi ile ödüllendirildiği öğrenildi.
Çatışmada şehit olan diğer polis Gökhan Çakıcı’nın ise 24 Haziran 2014 tarihinde ilk görev yeri olan Diyarbakır Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde göreve başladığı öğrenildi. Çakıcı’nın 14 Mayıs 2015 tarihinde başladığı özel harekat kursunu tamamlayarak 2 Eylül 2015 tarihinde Özel Harekat Şube Müdürlüğü’nde göreve başladığı belirtildi,
OKULLAR TAHLİYE EDİLDİ 
Şiddetli çatışmalar nedeniyle operasyonun gerçekleştirildiği bölgedeki İçkale ve Huzurevleri ilkokulları tahliye edildi. Öğrenciler evlerine gönderilirken, sabah saatlerinde işyerlerini açmaya gelen esnaflar da kepenk açamadı.
CANLI BOMBA İDDİASI…
Öte yandan, operasyonun bir ihbar üzerine gerçekleştirildiği bildirildi. İddialara göre, dün öğlen saatlerinde 155’e operasyon bölgesinde bulunan bir caminin yakınlarında canlı bomba eylemi yapılacağı ihbar edildi.
Bunun üzerine harekete geçen polis, caminin yakınlarında belirlediği bir teröristi takibe aldı. Teröristin söz konusu hücre evine girdiğini gören polis, diğer örgüt mensuplarının da eve gelmesini bekledikten sonra saat 04.00’da operasyonun düğmesine bastı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder