14 Kasım 2015 Cumartesi

PARİS YANIYOR!.. Anarşi, terör ve tedhişe yardım ve yataklık yapan "insanlık düşmanları" kahrolsun

PARİS KAN AĞLIYOR, ÖLÜM KOL GEZİYOR, ÜLKE PANİK, VAHŞET VE DEHŞET İÇİNDE!..
Vahşi batı icadı IŞİD, kanlı saldırıyı resmen üstlendi
Terör örgütü IŞİD, Fransa'da en az 128 kişinin hayatını kaybettiği, 250'den fazla kişinin yaralandığı eş zamanlı saldırıları resmen üstlendi. Silahlı radikal ve ırkçı grupları takip eden SITE Intelligence,  Paris'teki saldırıları IŞİD'in üstlendiğini belirten bir açıklama yayımladı. IŞİD’in açıklamasında saldırıların özenle planlandığı belirtildi. “Patlayıcı kemerler takan ve suikast tüfekleri taşıyan sekiz kardeşimiz Haçlı Fransa’ya mübarek saldırıları gerçekleştirdi” ifadeleri kullanıldı. IŞİD, bir militanın bombalamalar sürdüğü sürece Fransa'nın barış içinde yaşamayacağını söylediği bir video yayınladı. Videonun ne zaman çekildiği hakkında bir bilgi verilmedi. 
IŞİD'in yayınladığı videoda Suriye'ye seyahat edemeyen müslümanların Fransa'da saldırılar gerçekleştirmeleri çağrısı yapılıyor. Etrafında diğer teröristlerin de bulunduğu  Arapça konuşan sakallı militan, "Bombalamaya devam ettiğiniz sürece barış içinde yaşayamayacaksınız. Markete gitmeye bile korkacaksınız." diye tehdit etti. (Reuters)
SALDIRILAR İÇİN "MUCİZE" DEDİLER
İngiliz Channel 4 muhabiri Jon Snow, IŞİD'in resmi medya organı Al-Hayat Medya Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre terör örgütünün Paris saldırılarını üstlendiğini belirtti.  Örgütün Paris'te en az 128 kişinin hayatını kaybettiği saldırılar için "mucize" dediği açıklandı.
Paris katliamını kimin yaptığı ortaya çıktı
Paris'te düzenlenen bombalı ve silahlı saldırıları IŞİD terör örgütü üstlendi. Paris'teki saldırıları IŞİD üstlendi. IŞİD'e yakın sitelerden yapılan açıklamada saldırıların 'Avrupa'nın 11 Eylül'ü' olduğu ifade edildi.Fransa'daki terör saldırıları sonucu IŞİDbağlantılı sosyal medya hesaplarından zafer paylaşımları yapıldı.
NEDEN HEDEF FRANSA
Fransa IŞİD'e karşı NATO destekli yapılan hava operasyonuna en büyük desteği veren ülkelerden biri. Hava operasyonları sırasında IŞİD çok ciddi kayıp verdi. Aynı zamandaAntalya'da yapılacak zirve IŞİD'in geleceği için çok önemli. Çünkü buradan çıkacak kararIŞİD'in geleceğini belirleyecek. Kararı verecek ayrı kutuplar ise dünya tarihinde belki de ilk kez aynı fikirde. Amerika da, Rusya da, AB de, Çin de IŞİD teröründen kurtulmak istiyor. Tüm ayrı kutupları bir araya getiren İŞID, bunun farkında. Bu nedenle tüm dünyaya beniSuriye'de vursanız da, ben ülkenizde sizi vururum mesajı vermek istiyor.
ÖLÜ SAYISI YÜKSELİYOR
Paris’te eşzamanlı 6 silahlı ve 3 bombalı saldırı gerçekleşti. Makineli tüfekli saldırganların  Suriye ile ilgili sloganlar attığı belirtildi. Saldırılardan sonra Fransa’da olağanüstü hal ilan edildi. Sınırların kapatıldığı açıklandı. Fransız polisi saldırıda ölenlerin sayısını 128 olarak açıklarken haber ajansları sayının 140 olduğunu CNN ise ölü sayısının 153 olduğunu duyurdu. AFP, yaralı 200 kişiden 80'inin durumunun ciddi olduğunu bildirdi.
Fransa'da korkunç saldırılar: Çok sayıda ölü ve yaralı var
Fransa'nın başkenti Paris, eş zamanlı gerçekleştirilen silahlı ve bombalı saldırılarla kana bulandı. Dünyayı şoke eden ve Fransa'da sınırların kapatılıp olağanüstü hâl ilan edilmesine yol açan terör saldırılarında en az 140 kişi hayatını kaybetti. CNN International, can kaybını 153 olarak duyurdu. AFP, yaralı 200 kişiden 80'inin durumunun ciddi olduğunu bildirdi. Dünyanın dört bir yanından gelen mesajlarda, Paris'teki terör saldırıları kınanıyor. Paris'te Altı noktaya düzenlenen hain saldırılardan en kanlısı, Paris'teki bir rock konseri sırasında gerçekleşti.
Yaklaşık 1500 kişinin olduğu Bataclan konser salonuna saldıran silahlı kişiler; önce el bombaları attı, ardından da içeri girerek yüzlerce kişiyi rehin aldı. Üzerlerinde patlayıcı düzenekler olan saldırganlar, rehin aldıkları kişilerden birçoğunu öldürürken; onlarca kişi de terörle mücadele ekiplerinin düzenlediği operasyonla kurtarıldı.
Paris'te kanlı saldırılar: Çok sayıda ölü ve yaralı var
Fransa'nın başkenti Paris, eş zamanlı gerçekleştirilen silahlı ve bombalı kanlı, hain ve vahşi saldırılarla kana bulandı. Bütün Dünyayı şoke eden ve Fransa'da sınırların kapatılıp olağanüstü hâl ilan edilmesine yol açan terör saldırılarında en az 140 kişi hayatını kaybetti. (CNN International, 14 Kasım 2015 Cumartesi günü 'sabah erken saatlerde' can kaybını 153 olarak duyurdu.
Fransa'da olağanüstü hal ilan edildi
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın açıklamasına göre Fransa'daki saldırıların ardından ülke genelinde olağanüstü hal ilan edildi. Bütün sınırlar kapatıldı. Bu durum Fransa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ilk kez oluyor. FRANSA Cumhurbaşkanı Francois Hollande, Paris’teki terör saldırılarının ardından saldırıyı düzenleyenlerin kaçmaması ve başka teröristlerin girmemesi için Fransa sınırlarını kapattı. Hollande, tüm Fransa’da olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı. 
Paris’teki terör saldırılarının ardından açıklama yapan Fransa cumhurbaşkanı François Hollande, teröristlerin Fransa’dan çıkamaması, yeni teröristlerin Fransa’ya girmemesi için sınırlarının kapatıldığını ve tüm Fransa’da olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı. Fransız ordusunun stratejik bölgelerde konuşlandırıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Hollande, şu andan itibaren Fransa’nın tüm imkanları seferber ettiğini bildirdi. Fransa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra  ilk kez olağanüstü hal edildi.
Bakanlar kurulu oğanüstü hal ilanını onayladı
Fransa'da bakanlar kurulu, Paris'i sarsan terör saldırılarının ardından bugün Elysee Sarayı'nda olağanüstü toplandı. Cumhurbaşkanı François Hollande'ın, ülkede olağanüstü hal ilan etmesi  ve sınırlarının kapatılmasına karar vermesinin ardından yapılan toplantıda  terörle mücadelede ivedilikle alınacak önlemler masaya yatırıldı. Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, bakanlar kurulu  Hollande'ın açıkladığı olağanüstü hal ilanını onayladı. Alınan önlemler çerçevesinde ilk etapta 1500 ilave askerin güvenliğin  sağlanması için görevlendirilmesi kararlaştırıldı. 
Sınırların kapatılma kararı ile birlikte hafta sonu planlanan okul  gezileri iptal edildi. 
Okul ve üniversite binaları yarın kapalı kalırken, konserler ve diğer  gösteriler ertelendi. Yine alınan önlemler çerçevesinde tehlikeli ve tehdit  olarak görülen kişiler, doğrudan mahkemeye çağrılabilecek. Yarınki toplantı ve gösteriler güvenlik önlemleri çerçevesinde  ertelenirken, şüpheli kişilerin evleri mahkeme kararı olmaksızın polis tarafından  aranabilecek. 
Savcılık: 120 ölü 
Başkenti kana bulayan iki ayrı silahlı ve  üç ayrı bombalı saldırıda  savcının açıklamasına göre en az 120 kişi hayatını kaybetti. Polis kaynakları ise  100'ü konser salonunda 142 kişinin öldürüldüğünü bildirmişti. Yaralı sayısı ile  ilgili  çelişkili bilgiler olmakla birlikte, en az 60 kişinin hastanelerde tedavi  altında olduğu belirtiliyor. 
Stade de France'daki üç saldırıdan ikisinin intihar saldırısı olarak  gerçekleştiği ve saldırıyı düzenleyen iki kişinin üzerlerindeki bombaları  patlattıkları  bildirildi. Yine polisin, Bataclan konser salonunda rehineleri kurtarmak için  yaptığı operasyonda üç terörist öldürüldü. Bu arada, siyasi partiler bölge seçimleri öncesi başlattıkları seçim  kampanyalarına ara verdiler. Paris'i sarsan saldırılarda, Stade de France'da üç bombalı saldırının  dışında 11, bölgedeki Bataclan konser salonu ve 10. Bölgedeki bir restorant  silahlı saldırganlar tarafından taranmıştı.
Paris'te mülteci kampı ateşe verildi
Paris'te yaşanan kanlı saldırılar sonrası bir saldırı da Paris'teki mülteci kampına düzenlendi. Paris'in kuzeyinde Calais bölgesinde bir mülteci kampının ateşe verildiği açıklandı. Ayrıca mültecilerin kaldığı bu bölgeden silah seslerinin de geldiği aktarıldı.
'Paris'in ortasında savaş'
Paris'i sarsan kanlı terör saldırılarının ardından başkent belediyesi kent ile ilgili bir dizi önemli karar aldı. Savcılık kaynaklarına göre ilk belirlemelere göre 120'den fazla  kişinin hayatını kaybetmesine yol açan eş zamanlı terör saldırlarının ardından  belediye, başkentteki okulların dışında müze, kütüphane, yüzme havuzu,  spor  salonları ve halk pazarlarının açılmamasını kararlaştırdı. 
Kanlı baskın Fransız gazetelerinde böyle görüldü;
Fransa'daki yerel ve bölgesel gazeteler, bugünkü manşetlerini terörist  saldırıya ayırırken, "Paris savaşta" başlığını ön plana çıkardılar. Sol eğilimli Liberation "Paris'te katliam" başlığı ile çıkarken, sağ  eğilimli Le Figaro, "Paris'in ortasında savaş" başlığını tercih etti. Le Parisen gazetesi ise başkenti kana bulayan terörist saldırı ile  "Paris'te korku dolu gece" yaşandığını yazdı. 
Bu arada ana muhalefetteki Cumhuriyetçiler Partisi Lideri Nicolas  Sarkozy yaptığı açıklama ile hükümetin, olağanüstü hal ve sınırların kapatılması  uygulamasına tam destek verdiğini bildirdi. Cumhurbaşkanı François Hollande, bugün Elysee Sarayı'nda Savunma  Konseyi'ni toplayacak. 
Paris'i kana bulayan terör saldırılarda en fazla kayıp ilk  belirlemelere göre 100'e yakın kişinin öldüğü Bataclan konser salonunda yaşandı.  Polis, konser salonu içindekileri rehin alan üç teröristi operasyon düzenleyerek ölü ele geçirdi. Stade de France bölgesinde ise Fransa-Almanya futbol maçı oynandığı  sırada iki terörist, üstlerindeki bombaları patlatarak can verirken, saldırılarda  en az 5 kişinin öldüğü bildirildi. 
10. bölgedeki Bichat sokağındaki saldırıda, en az 18, 11. bölgedeki  Charonne sokağındaki saldırıda ise yine en az 11 kişinin hayatını kaybettiği  belirtildi. Saldırılarda hayatını kaybedenler ile yaralıların sayısı hakkında  henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
Sosyal medyada Paris için kampanya başlatıldı
Fransa’nın başkenti Paris’te akşam saatlerinde meydana gelen 7 ayrı yerdeki terör saldırıları için sosyal medyada kampanya başlatıldı. Terör saldırılarında hayatını kaybedenler twitterda #Prayforparis etiketiyle anılırken, Facebook dünya çapında Paris’te bulunan ve kendisinden haber alınamayan için bir network oluşturdu.
Facebook, terör saldırılarında olay yerinde sağ kurtulmayı başarabilenlerin ailelerini ve arkadaşlarını haberdar edebilmesi için bir haberleşme ağı oluşturuldu.  Facebook Güvenlik Durumu Kontrolü (Facebook Safety Check) adı altında oluşturulan network, en az 120 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarından sağ kurtulanların birbiriyle haberleşmesini sağlıyor. Saldırı anında bölgede bulunanların Facebook üzerinden işaretleyebildiği yer bildirimi ile sağ olduklarının anlaşılabildiği uygulama, yakınları için endişelenenlere kolaylık sağlıyor. Facebook yetkilisi yaptığı açıklamada "Paris’te gerçekleşen olay sonucunda şok olduk ve oldukça üzgünüz. İletişim bu tür durumlarda aileler ve arkadaşlar için oldukça kritik bir durum" ifadelerini kullandı. Paris’teki olayların ardından ülke çapında vatandaşlar arasında da bir dayanışma gözlemleniyor. Ülkede toplu taşıma araçları patlamaların ardından çalışmazken, taksiciler ise taksimetre açmıyor. Paris’te Eyfel Kulesinin bulunduğu meydan olan Cumhuriyet Meydanı civarında ise vatandaşlar dışarıda yardıma ihtiyacı olanları ve sokakta kalanları evlerinde ağırlamak için sosyal medya üzerinden haberleşiyor. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder