16 Aralık 2015 Çarşamba

Bir ÖLÜ DOĞUM daha!.. Amerikan uşağı S Arabistan önderliğinde; Sözde İslâm Ordusu Koalisyonu

Sözde "anarşi, terör ve tedhişe karşı" 3 Milyon Askerli İslam Ordusu Koalisyonu Kuruluyor!..
Suudi Arabistan liderliğinde, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 34 ülke 'Teröre Karşı İslam İttifakı' adıyla yeni bir koalisyon kurdu. 3 milyon askerin yer alacağı koalisyonda İran, Irak, Suriye yok.
Suudi Arabistan, teröre karşı savaşmak için TürkiyeKatarFilistinMısırPakistan, MalezyaBangladeşTunusÜrdün ve Fas'ın da dahil olduğu yeni bir askeri koalisyonun kurulduğunu açıkladı. 34 islam ülkesinin bir araya gelmesiyle kurulan 'Teröre karşı İslam İttifakı' adlı koalisyonda 3.363.574 asker ile 19.471 tank yer alacak. Koalisyonda Sünni ülkelerin ağırlığı dikkat çekerken IŞİD'in büyük topraklar ele geçirdiği Irak ve Suriye dahil değil. Suudi Arabistan'ın bölgedeki en büyük rakibi Şii İran da koalisyonda yok. Koalisyonu, Suudi Kralı'nın oğlu ve 2 numaralı veliaht olan Suudi Savunma Bakanı Prens Muhammed bin Selman,  Riyad'da bir basın toplantısıyla duyurdu. Bakan, mart ayından beri hava saldırıları düzenledikleri Yemen'de ateşkesi açıkladıkları, İsviçre'de görüşmelerin başladığı gün yaptı. Koalisyon ülkelerinin bayraklarının önünde konuşan Selman, koalisyonun sadece IŞİD'le değil tüm 'terörist' gruplarla savaşacağını söyleyerek "Koalisyon, önce İslam dünyasına zarar veren şimdi de uluslararası toplumu tümüyle etkileyen bu hastalıkla (aşırıcılık) mücadelede teyakkuzundan gelmektedir. İslam dünyasının pek çok kısmında terörle mücadele çabalarını desteklemek ve koordine etmek için Riyad'da bir operasyon merkezi olacak.
Suriye ve Irak'taki operasyonlarla uluslararası bir koordinasyon olacak. Operasyonları, bu iki ülkedeki meşru yönetim ve uluslararası toplumla koordine olmadan yapamayız" dedi.
MERKEZ RİYAD
Terörle mücadele kapsamında IrakSuriyeLibyaMısır ve Afganistan'da düzenlenecek operasyonlar, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da kurulacak merkezden yönetilecek. Yetkililer, oluşturulacak ittifakın asker sayısı ve hangi ülkeden ne boyutta katılım olacağına dair detayların önümüzdeki günlerde yapılacak toplantılarda belirlenebileceğini söylediler. Suudi Dışişleri Bakanı Adil El-Cubeyr, Paris'te yaptığı açıklamada terörle mücadele ittifakının istihbarat paylaşımı yapacağını, eğit-donat desteği vereceği, gerekirse IŞİD'e karşı savaşa güç yollayacağını söyledi. Suudi devlet ajansı SPA'da ortak açıklamada koalisyonun, 'şekli, mezhebi ve ismi ne olursa olsun yeryüzünde fitne ve fesat çıkaran, insanları korkutan ve öldüren silahlı terör örgütlerine karşı oluşturulduğu' belirtildi.
34 ÜLKE KATILIYOR
"Suudi Arabistan Krallığı, Ürdün Krallığı, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan Cumhuriyeti, Bahreyn Devleti, Bengladeş Cumhuriyeti, Benin Devleti, Türkiye Cumhuriyeti, Çad Cumhuriyeti, Togo Devleti, Tunus Cumhuriyeti, Cibuti Cumhuriyeti, Senegal Devleti, Sudan Cumhuriyeti,  Sierra Leona Cumhuriyeti, Somali Devleti,  Gabon Devleti, Gine Cumhuriyeti, Filistin Devleti,  Komorlar Federal İslam Cumhuriyeti, Katar Emirliği, Fildişi Sahili, Kuveyt Emirliği, Lübnan, Libya Halk Cumhuriyeti, Maldivler Cumhuriyeti,  Mali,  Mısır Halk Cumhuriyeti, Malezya,  Fas Cumhuriyeti,  Moritanya,  Nijer, Nijerya ve Yemen."
ABD'DEN DESTEK, RUSYA BEKLEMEDE
ABD Savunma Bakanı Ashton CarterSuudi Arabistan  merkezli yeni oluşturulan askeri ittifakla ilgili "Bu koalisyon açısından Suudi Arabistan'ın planında ne olduğu konusunda daha fazlasını öğrenmek istiyoruz. Fakat genel olarak bizim Sünni Arap ülkelerinin IŞİD'e karşı daha fazla mücadelede daha fazla katkı olarak bir süredir talep ettiğimiz şeylerle uyumlu görünüyor" dedi. Almanya: Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, IŞİD karşıtlarının organize olmasından memnuniyet duyacaklarını belirterek "Ancak Viyana görüşmelerinin bir parçası olarakIŞİD'e karşı savaşan tüm ülkelerin İran ve Çin dahil koalisyonda olması gerekiyor" yorumunda bulundu. Rusya: Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Aşırılıkla mücadelede güç birliği yapılmasını olumlu değerlendiriyoruz ama ittifakın amacını ve katılımcılarını analiz etmemiz gerek" dedi. İslam İşbirliği Teşkilatı, 34 İslam ülkesinin teröre karşı koalisyon oluşturmasını memnuniyetle karşıladı.  Suriye Meclis Başkanı Halid Abud, Riyad'ın açıkça terörü desteklediğini ve bu nedenle bu ittifakın etkisiz kalacağını belirtti.
DAVUTOĞLU: DOĞRU YÖNDE ATILMIŞ BİR ADIM
Türkiye koalisyonda aynı zamanda NATO müttefiki olan tek ülke. Başbakan Davutoğluda Türkiye'nin koalisyon katılımını doğruladı. Davutoğlu, dün Bulgaristan'a hareketinden önce konuyla ilgili soruya, "Suudi  Arabistan'dan böyle bir toplantı, geniş kapsamlı birliktelik için bir davet geldiğinde, olumlu baktığımızı söyledik. Teröre karşı İslam ülkelerinin birlikte bir ses vermeleri, terörle İslamı özdeşleştirme çabası içinde olanlara verilecek en iyi cevaptır. İslam ülkeleri arasında yürütülen bu çaba doğru yönde atılmış bir adımdır" yanıtını verdi. Davutoğlu, Türkiye'nin bu ittifaka ne boyutta katkı verebileceğine dair ayrıntıya ise girmedi.
KOALİSYONDA İRANIRAKSURİYE YOK
Koalisyonda Sünni ülkelerin ağırlığı dikkat çekerken IŞİD'in büyük topraklar ele geçirdiğiIrak ve Suriye dahil değil. Suudi Arabistan'ın bölgedeki en büyük rakibi Şii İran da koalisyonda yok. Afganistan da öyle. Suriye'de muhalifleri destekleyip silah yardımı yapan S. Arabistan, geçen yıl Körfez ülkeleriyle birlikte  ABD  liderliğindeki koalisyona katılarak Suriye'de IŞİD'e karşı hava saldırıları düzenlemeye başlamıştı. Suriye Devlet Başkanı Esad'ın gitmesinde ısrarcı olmaya devam eden, İran ve Suriye tarafından terörist grupları desteklemekle suçlanan  Suudi Arabistan, geçen hafta Riyad'da Suriyeli muhalifler arasında görüşmelere ev sahipliği yaptı. Analistler koalisyonun etkili olup olmayacağını konuşmak için erken olduğunu, Riyad'ın bölgedeki liderlik rolünü kazanma hedefinde olduğunu söylüyor. Avrupa Dış İlişkiler Konseyi'nden Adam Baron, "Ne olursa olsun koalisyon kurulması güçlü sembolik bir yumruk. Açıklama bazı açılardan bir sürpriz  olsa da Suudi Kralı Selman ve oğlunun daha büyük ve agresif politikasıyla örtüşüyor" dedi.
ÖZEL BİRLİK YOLLAYABİLİRİZ
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel el-Cubeyir, Suudi ArabistanKatarBirleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in Suriye'ye IŞİD'e karşı savaşmaları için özel kuvvetler gönderebileceğini söyledi. Cubeyir, konu hakkındaki görüşmelerin sürdüğünü de sözlerine ekledi. 
(Kaynak: 16 Aralık 2015 Çarşamba – AA, HHA, Ulusal Haber, UHA)
ELEŞTİRİ, AÇIKLAMA, YORUM VE KATKI:
Türkiye Vehhabi ittifakına mı girdi?, Arslan BULUT
Muharrem Sarıkaya, Habertürk'teki 4 Ekim 2015 tarihli ve "Suudi ve İsrail'in Kürdistan anlaşması" başlıklı yazısında Suudi Arabistan ve İsrail'in, 2014'ün başından bu yana aralarındaki sorunları çözmek üzere 5 kez bir araya geldiklerini, birlikte hareketin ve "ortak düşman" diye tanımladıkları İran'a karşı alacakları tutumu belirlemenin yollarını aradıklarını, son görüşmelerinden birinin de Washington merkezli Dış İlişkiler Konseyi'nde 4 Haziran 2015'te yapıldığını yazmıştı..
Sarıkaya, haberi CFR denilen kuruluşun İnternet sitesinden almıştı. Görüşmede Suudi tarafını temsil eden eski Washington Büyükelçisi general Enver Macid Eşki, İsrail'i temsil eden Büyükelçi Dore Gold'a "Türkiye'nin Osmanlı ihtişamını geri getirmek için kendi rüyasından uyandığını"vurgulamış; Araplar ve İsrail arasında barış sağlanması, İran'da siyasi sistemin değiştirilmesi, Arap ülkelerini korumak için bir Arap Gücü oluşturulması, Arap dünyasında İslami ilkelere dayalı demokrasinin temellerinin hızla kurulması ve "Büyük Kürdistan'ın yaratılması için barışçıl yollarla İran, Türkiye ve Irak'ın emellerini zayıflatıp Kürdistan lehine bu 3 ülkenin parçalanması" önerisinde bulunmuştu.
***
Hüseyin Vodinalı da Oda TV'de, 2003 yılında, "Suriye'nin ateşe verilmesinin mimarlarından" olan Suudi İstihbarat Şefi Bender Bin Sultan'ın MOSSAD Başkanı Tamir Pardo ile görüştüğünü yazmıştı. Yine Amerika'nın CBS haber kanalının eski yöneticilerinden Bary Londo, Mossad başkanının defalarca Arabistan'ı ziyaret edip, Mossad'ın İran'ın nükleer bilginlerine karşı suikastlarının parasını aldığını iddia etmişti. O Suudi Arabistan ki, El Kaide'nin de IŞİD'in de finansörüydü!
Ergün Diler de Takvim gazetesindeki 15 Ekim 2015 tarihli yazısında, 2012'de Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Bin Abdullah Al Kabil'in Ankara ziyaretini ve Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in, Suudi Arabistan ziyaretini hatırlatarak, "askeri ittifak masaya yatırıldı" diye yazmıştı.
Ve 22 Ekim 2015'te Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Abdul Rahman Bin Saleh Albanyan Ankara'ya geldi, Genelkurmay BaşkanıHulusi Akar ile görüştü.
Derken önceki gün bomba haberi, Suudi Arabistan devlet televizyon kanalı Arabiya patlattı! Suudi Arabistan, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 33 İslam ülkesinin, merkezi Suudi Arabistan'da bulunacak, "Teröre karşı İslam ittifakı" oluşturduğunu açıkladı.
Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Muhammed bin Selman da "merkezi Suudi Arabistan'da bulunacak olan askeri ittifak"ın uluslararası örgütler ve küresel ittifaklarla koordinasyon içerisinde hareket edeceğini, yeni ittifakın sadece IŞİD'e karşı değil, karşılaşılan bütün "terörist"gruplarla mücadele edeceğini söyledi!
İttifaka Suudi Arabistan, Türkiye, Mısır ve Pakistan'ın dışında Somali, Maldivler, Bangladeş, Sierra Leone, Gine, Benin, Sudan, Filistin, Lübnan, Komor Adaları, Çad, Kuveyt, Ürdün, Moritanya, Togo, Tunus, Nijer, Cibuti, Katar, Nijerya, Senegal, Libya, Yemen, Malezya, Mali, Gabon, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas ve Bahreyn'in katıldığı bildirildi!
***
Böylece, Suudi Arabistan'ın CFR'de tezgâhladığı ve Türkiye, İran ve Irak'ın parçalanmasına dayalı Büyük Kürdistan projesi, Türkiye'nin de desteğiyle hayata geçirilmiş olacak! İnanılır gibi değil ama BBC'nin dünyaya duyurduğu"Teröre karşı İslam ittifakı"nın arkasında bu kadar aleni bir proje var!
TBMM, böyle bir ittifaka onay verir mi? AKP iktidarı, Türkiye'yi parçalamak için İsrail'e öneride bulunan bir ülkenin peşine takılacak ve herkes bunu sineye mi çekecek? İslam İşbirliği Teşkilatı ne güne duruyordu? Orada İran ve Suriye var diye mi, sözde Sünni gerçekte Vehhabi ittifakı kuruldu?
E.MAİL: arslanbulut@yenicaggazetesi.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder