28 Haziran 2016 Salı

İstanbul Atatürk Hava Limanı Alçakça bir saldırıya maruz kaldı. İçişleri bakanı ve MİT başkanı halâ görevde. Şu ana kadar "hiçbir suçlu, zaaf, atalet ve görevi ihmalden sorumlu" devlet memuru istifa etmedi, ettirilmedi !...

İSTANBUL ATATÜRK HAVALİMANI'NDA PATLAMA!
[AJANSLAR; 28/29 Haziran 2016 Salı/Çarşamba)
İstanbul Atatürk Havalimanı'nda Dış Hatlar Terminali'nde patlamalar oldu. İlk belirlemelere göre 3 ayrı patlama olduğu belirtiliyor. İstanbul Valisi Vasip Şahin, 28 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Bir terörist, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde etrafa ateş açtı ve kendini patlattı. Hangi terör örgütü biliniyor, ancak teyide ihtiyaç var" açıklamasında bulundu. Atatürk Havalimanı, giriş ve çıkışa kapatıldı.
İLİŞKİLİ HABERLER
Atatürk-havalimanıAtatürk Havalimanı'ndan ilk görüntüler...Atatürk Havalimanı'ndaki patlamaya ilişkin yayın yasağı. Facebook 'Güvende misin?' uygulamasını kullanıma açtı. Atatürk Havalimanı'nda Dış Hatlar Terminali'nin girişinde üç ayrı patlama meydana geldi. Patlamalar Dış Hatlar geliş ve gidiş ile otoparkta meydana geldi. Patlamada 28 kişi şehit oldu, 6'sı ağır 60 kişi yaralandı. Olay yerine çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. Sağlık ekipleri ilk müdahalesini yaptığı yaralıları hastanelere sevk etti.
Uçaklarda bekleyen yolcular tahliye edildi. İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Atatürk Havaliamnı Dış Hatlar Terminali'nde meydana gelen patlamada 28 kişinin hayatını kaybettiğini 60 kişinin yaralandığını açıkladı. Şahin, "3 canlı bombanın olduğunu değerlendiriyoruz" açıklamasında bulundu.
"10 ŞEHİDİMİZ VAR"
30 Haziran 2016-Saat: 12.oo
ÖLÜ SAYISI: 42., 239 YARALI VAR!...
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar girişte bir teröristin kalaşnikofla etrafı tarayıp sonra kendini patlattığını, ilk belirlemelere göre 10 civarında şehidin, 20 civarında yaralının olduğunu bildirdi. Bozdağ, TBMM Genel Kurulu'nda yüksek yargıyla ilgili yasa tasarısının görüşmeleri sırasında, patlamayla ilgili kendisine ulaşan ilk bilgileri aktardı.
OLAYIN "TERÖR SALDIRISI" OLDUĞUNU İFADE EDEN BOZDAĞ, ŞÖYLE KONUŞTU:
"Atatürk Havalimanı Dış Hatlar girişte meydana gelen terör saldırısı hakkında Genel Kurulu bilgilendirmek istiyorum. Öncelikle bu menfur terör saldırısını gerçekleştirenleri, gerçekleştirme talimatları verenleri nefretle lanetlediğimi ifade etmek isterim. İçişleri Bakanlığı'ndan aldığım bilgilere göre... Tabii bu bilgiler sıcak bilgiler. Gelişmeler takip ediliyor. Benim vereceğim bilgiler, ilk etapta ulaşan bilgilerdir. Bu bilgilerde de zaman içinde farklılaşmalar olabilecektir. Bana verilen bilgeye göre, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar girişte bir terörist önce kaleşle etrafı tarayıp sonra kendisini patlatmıştır. İlk belirlemelere göre yaklaşık 10 civarında şehidimiz var, 20 civarında da yaralı olduğu söylenmektedir. Ancak bunların hepsi ilk bilgiler. Daha olay sıcak olduğu için bunlar teyit edilebilir veya aksi de çıkabilir. Bu kayıtla bilgleri paylaştığımı ifade etmek isterim. Çünkü teyitli bilgiler değil. Ayrıca Havaalanı metro girişinde de bir patlama olduğuna dair haberler var."
FACEBOOK 'GÜVENDE MİSİN?' UYGULAMASINI KULLANIMA AÇTI
Sosyal paylaşım sitesi Facebook, İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde meydana gelen patlamalar sonrası "Güvende misin?" mesajını tekrarladı. Sosyal paylaşım sitesi Facebook, İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde meydana gelen patlamalardan sonra kullanıcılara gönderdiği mesajda, "Güvende misin? Görünüşe göre İstanbul Atatürk Havaliamanı'ndan etkilenen bölgedesin. Güvende olduğunu arkadaşlarına bildir" ifadesi yer alıyor. Atatürk Havalimanı giriş ve çıkışa kapatıldı. Tüm uçuşlar iptal edildi.
BAŞBAKAN YILDIRIM KRİZ MASASI OLUŞTURULMASI TALİMATINI VERDİ
Başbakan Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde meydana gelen patlama hakkında, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve İstanbul Valisi Vasip Şahin'i telefonla arayarak bilgi aldı. Yıldırım, konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı bünyesinde kriz masası oluşturulması talimatını verdi.
PATLAMAYLA İLGİLİ YAYIN YASAĞI
Başbakanlığın talebi üzerine, İstanbul Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde meydana gelen patlamaya ilişkin geçici yayın yasağı getirildiği bildirildi.
SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA
Sağlık Bakanlığı tarafından, Atatürk Havalimanı'ndaki patlama sonrasında, saat 21.55'te üç ambulansın olay yerine intikal ettiği ve toplam 23 ambulansla olay yerinde yaralılara müdahale edildiği, olay yerinden tüm yaralıların 112 ambulanslarıyla hastanelere nakledildiği belirtildi.
Bakanlık, Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen patlamanın ardından İstanbul'da yaralıların sevk edildiği hastanelerde kan ihtiyacı bulunmadığını bildirdi. 
OBAMA BİLGİLENDİRİLDİ
Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada İstanbul Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen patlamayla ilgili Obama'ya bilgi verildiği belirtildi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder