11 Temmuz 2016 Pazartesi

Hani Kürdistan diye bir devlet yoktu! Bu cüret, küstahlık, rahatlık ve meydan okuma da neyin nesi?..

KÜRTLER EN GÜZEL KIZLARINI SEÇİYOR!
İŞTE YARIŞMAYA KATILIM ŞARTLARI
İlki 2012 yılında düzenlenen Kürdistan Güzellik Yarışması'nın bu yıl ikincisi düzenlenecek. Yarışmaya Kürt kızlarının yanı sıra Arap kızları da katılabilecek. Ancak, söz konusu yarışmaya Türk Kızlarının katılabileceğine dair bir beyan yok!..
Kuzey Irak Bölgesinde ilki 2012'de düzenlenen “Kürdistan Güzellik Yarışması”na, bu yıl "Kürdistan'ın dört parçasındaki" (Türkiye, İran, Suriye ve Kuzey Irak; Bu ifadenin bu şekilde kullanılması uluslar arası hukuka aykırı ve suç teşkil eden bir meydan okumadır.) Kürt kızlarının yanı sıra Arap kızlarının da katılabileceği açıklandı.
İKİ YILDIR DÜZENLENEMİYORDU
Barzani yönetimine yakın Rudaw'a göre, Ekonomik kriz ve IŞİD'le mücadeleden dolayı son iki yıldır düzenlemeyen “Kürdistan Güzellik Yarışması”nın bu yıl 27 Eylül Dünya Turizm Günü'nde düzenleneceğini belirten Turizm ve Tanıtım Genel Müdürü Sirvan Tevfik, yarışmaya katılmak isteyen adayların Temmuz ayının ortasından itibaren başvuru yapabileceklerini ifade etti. Tevfik, bu yıl Kürtler'in yaşadığı 4 ülkedeki Kürt kızlarının yarışmaya katılabileceğini belirterek, "Çünkü Kürdistan Güzellik Yarışması” diğer parçadaki Kürtleri de ilgilendiriyor" dedi.
YARIŞMAYA KİMLER KATILABİLİR?
Adayların yarışmaya CV ile başvurması gerektiğini ifade eden Tevfik, başvuru şartlarını şu şekilde sıraladı; "Adayların 18-30 yaş arası, en az 1.65 boyunda, lisans eğitimi almış ya da almakta olan, genel kültürü iyi kişiler olması gerekiyor.  Kürdistan Bölgesi vatandaşı olması ya da burada ikamet etmesi şartı da bulunmuyor."
ARAP KIZLARI DA KATILABİLECEK
Yarışmaya ayrıca, "en az 15 yıl Kürdistan'da yaşayan ve Kürtçe okuma- yazması olan" Arap kızlarının da katılabileceği belirtildi.
Rûdaw'a konuşan, yarışmanın ana sponsoru olan Babylon Firması Müdürü Selman Zeyto, yarışma için 300 bin dolar bütçe ayırdıklarını ancak başka firmaların sponsor olması halinde bütçelerini gözden geçireceklerini ifade etti.
Irak'ın "Kürdistan Bölgesi"nde ilk defa 2012 yılında Şene Ako adlı kız, "Kürdistan Güzellik Kraliçesi" seçilmişti. Haberde yarışmaya Türk kızlarının katılıp katılmayacağına ilişkin bir ayrıntı verilmedi. (AJANSLAR: 11 Temmuz 2016 Pazartesi 16:03)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder