22 Eylül 2016 Perşembe

SAVAŞ ALANINDA ŞÜPHE VE ŞAİBE ŞAİBE!.. ‘ÖSO ALDIĞI YERLERİ IŞİD’E SATIYOR’ & SON DAKİKA "korkunç iddia" BÜYÜK UTANÇ!.. IŞİD, TSK VE ÖSO ELİNDEKİ 6 KÖYÜ GERİ ALDI!..

SAVAŞ ALANINDA ŞAİBE!.. 
‘ÖSO ALDIĞI YERLERİ IŞİD’E SATIYOR’
Sınır ve sınır karşısından edindiğimiz bilgiler, aslında orada yaşanan, fakat halka açıklanmayan pek çok şaibe, sorumsuzluk vakıası ve sorunun ortaya çıkmasına neden oluyor: 
TSK’nın daha fazla kayıp verdiği doğru mu? Cerablus’tan Azez’e kadar olan bölge IŞİD’den arındırıldıysa, Rai’de nasıl olup da çatışmalar sürüyor?
Türkiye’nin cihatçı çetelerle birlikte sürdürdüğü Fırat Kalkanı Operasyonu'nda 2 asker daha hayatını kaybetti. Böylece 24 Ağustos tarihinden beri devam eden operasyonlarda, öldürülen asker sayısı 10’a yükseldi. Ne var ki hem Kilis-Elbeyli hem de sınırın karşı tarafından edindiğimiz bilgiler, yaşamını yitiren asker konusundaki ‘resmi rakamlar ve açıklamalar arasında çelişki olduğun ortaya koydu. Öte yandan sınır ve sınırın karşısından tarafımıza başka vahim iddialar da aktarıldı.
‘RESMİ RAKAMLAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR!’
Elbeyli’den aktarılanlar şöyle: “İç Anadolu bölgesi plakası taşıyan ambulanslar karşı taraftan buraya, günde en az 10-15 sefer yapıyor. Genelde 38 (Kayseri) ve 42 (Konya) plakalı ambulanslar görüyoruz. Bunlar, yaralı askerleri Antep’teki devlet hastanelerine taşınıyor. Kayseri ve Konya’dan ambulans getirilmesinin bir amacı var. Bölge halkının bilgi alması istenmiyor! Yaralanan ve yaşamını yitiren asker sayısının, resmi açıklamaların üzerinde olduğuna yönelik duyumlarımız var. Yaşamının yitirenlerden ‘asker olarak’ söz ediliyor. Ancak Fırat Kalkanı operasyonun henüz ilk günüde bir rütbelinin; yarbayın yaşamını yitirdiğini biliyoruz. Karkamış’tan çok sayıda helikopter inip kalkıyor. Hepsi, bölgede yaralanan subayları taşıyor. Rütbeli askerler Antep’teki özel bir hastaneye götürülüyor. Ayrıca ölen askerler sanki ÖSO’cu gibi gösteriliyor. ”
‘HANİ BÖLGE IŞİD’DEN TEMİZLENMİŞTİ?’
Elbeyli’den edindiğimiz bilgiler, başka şüpheleri de beraberinde getiriyor. Yine resmi kaynakların açıklamalarına göre, Cerablus’tan Azez’e kadar olan bölgenin IŞİD’den temizlendiği söyleniyor. Oysa Elbeyli’den şunlar aktarılıp akabinde gerçekçi bir şekilde soruluyor: “Cerablus’tan Azez’e kadar olan bölge IŞİD’den arındırıldıysa, Çobanbey’e (Rai) yakın Elbeyli’ye bağlı Salhan köyünden bile nasıl olup da IŞİD’le çatışmaların devam ettiği anlaşılabiliyor?”
IŞİD YOK EDİLEMEDİYSE SEBEBİ NE?
Anlatılanlar çerçevesinde sorular bitmek bilmiyor: “Sadece sınırdaki Yalçın Nane karakolu’ndan bayramdan sonra atılan top mermisi 5 Çobanbey’i (Rai) yerle bir etmeye yeterdi. Fakat her ne nasıl oluyorsa IŞİD bir türlü yok edilemedi. Boş araziler dövülüyorsa bunun nedeni ne?”
TEDİRGİNLİK HÂKİM
Bölgedeki sorulara, Kilis ve Elbeyli’de devam eden büyük tedirginlik ekleniyor. Bayramdan önce hem Elbeyli hem de Kilis’e füze düştüğü biliniyor. Kilise atılan ve Şıh Mansur Türbesi’nin yakınlarındaki boş araziye düşen füzenin tedirginliği geçmiyor. Bölge halkı, “Maalesef her an bir yenisini bekliyoruz” diyor.
SURİYE TARAFI: ÖLEN IŞİD’Cİ GÖRMEDİK
Öte yandan sınırın diğer tarafından da bilgi ediniyoruz. Türkiye’ye 2 kilometre uzaklıktaki Ayyaşe bölgesi, Elbeyli’nin doğusuna düşüyor. Ayyeşe, Çobanbey’in (Ria) ise kuzey doğusunda. Yöre halkından edindiklerimiz yine vahim bir içerik taşıyor. Tam olarak şunlar aktarılıyor: “Pek çok ölen ve gömülen ÖSO militanına tanık olduk. Fakat ölen bir tek IŞİD’ci bile görmedik.” Bununla birlikte basında çıkan ‘cihatçılarla’ ilgili haberler de yalanlanıyor: “IŞİD ve henüz operasyonun ilk günü Ayyeşe ve köylerini ele geçiren ÖSO’nun birbirinden farkı yok. Cihatçılar köylülerin evlerini soyuyor. Üstelik IŞİD’den alınan yerler birkaç zaman sonra ya ÖSO’cular tarafından tekrar onlara devrediliyor ya da para karşılığında satılıyor.” [alıntı: ERK ACARER / erkacarer@birgun.net, @eacarer]
SON DAKİKA "korkunç iddia" BÜYÜK UTANÇ!..
IŞİD, TSK VE ÖSO ELİNDEKİ 6 KÖYÜ GERİ ALDI!
Sabah saatlerinde Türk Silâhlı Kuvvetleri ve Türkiye destekli (!) gruplara karşı saldırı başlatan IŞİD öğle saatlerinde 4 köyü ele geçirdiğini duyurmuştu. Bu habere inanmak mümkün değildi. Ancak, gün içinde görüldü ki; El-Rai (Çobanbey) kasabası çevresindeki Sandi, Shav el Kabir, Shav el Saghir ve Ravdah köylerini öğleye doğru ele geçiren IŞİD, ilerleyişini sürdürüyor. Kısa bir süre önce, "Saldırıya devam eden IŞİD'in Itriye ve Eyubiye köylerini de Türkiye destekli gruplardan aldığı" rapor edildi. Son ilerleyişin ardından IŞİD, ''Fırat Kalkanı'' operasyonunun merkezlerinden sayılan el-Rai kasabasına doğudan yaklaştı ve el-Rai öncesi son köy olan Hadabat'a ulaştı. [ULUSAL HABER'İN NOT'U: Eğer bu haber gerçekten doğruysa, "en kısa sürede TSK'ca tekzip ve tenzih edilip yalanlanmazsa" derhal Suriye'de savaşan ve zavallı eşkiya karşısında zaafla malûl ve mağlubiyetle mahkum askerlerin (muhtemelen fetocu olan) "her derece ve düzey" komutanları derhal görevlerinden alınarak, askerlik mesleğinden ihraç edilmelidir. Zira, Türk Milleti ASLA!... bu rezalet, zillet ve utanca maruz bırakılmaya lâyık ve müstehak değildir." 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder