3 Kasım 2016 Perşembe

EMEKLİ ORGENERAL GALİP MENDİ: "DARBE GİRİŞİMİ BOP KAPSAMINDA YAPILDI"

EMEKLİ ORGENERAL GALİP MENDİ: 
DARBE GİRİŞİMİ BOP KAPSAMINDA YAPILDI
Eski Jandarma Genel Komutanı Emekli Orgeneral Galip Mendi, darbe girişiminin ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi (BOB) kapsamında yapıldığını söyledi. FETÖ’cüleri tasfiye etmek için TSK içinde çalışma yaptıklarını belirten Mendi, “3-5 Ağustos’ta normal şura yapılsaydı bunların kaydı silinecekti” dedi.
TBMM Darbe Araştırma Komisyonunda yaptığı sunumda; Eski Jandarma Genel Komutanı Emekli Orgeneral Galip Mendi: “Darbe girişiminin BOP kapsamında yapıldığını” söyledi ve “kalkışma öncesi FETÖ’ye ağır darbe vurmaya hazırlandıklarını” ifade etti.
Eski Jandarma Genel Komutanı Emekli Orgeneral Galip Mendi, FETÖ’cü Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nda konuştu, kalkışmanın ABD ile bağlantısına ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Darbenin Türkiye üzerinde oynanan bir proje olduğunu belirten Mendi, “Bunların BOP projesinin içerisinde olduğunu düşünüyorum. Türkiye bundan kötü bir şekilde etkilendi” dedi.
Kalkışmanın dış destekli olduğunu savunan Mendi, “Ülkemiz önemli coğrafyada ve bu ülkede bazı ülkelerin emellerinin olduğunu biliyorsunuz. Hangi devletler olduğunu da biliyorsunuz bunu dillendirmeme gerek yok” ifadelerini kullandı.
Ergenekon ve Balyoz kumpasını değerlendiren General Mendi, tutuklamaları FETÖ’cülerin yaptığını söyledi, boşalan kadrolara cemaatin yerleştiğini ifade etti.
Orgeneral Mendi, FETÖ’ye karşı TSK içinde tasfiye hazırlıkları yaptıklarını da anlattı. Cemaatçi olanlarla ilgili iki farklı dosya hazırlandığını belirten Mendi, “3-5 Ağustos’ta normal şura yapılsaydı bunların kaydı silinecekti” dedi.
Komisyonda sunum yapan bir diğer isim de eski Ankara Valisi ve eski Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar oldu. FETÖ’nün PKK’yla mücadeleyi aksattığını savunan Kılıçlar, “Son dönemde geriye doğru bakınca daha başarılı olabileceğimizi gördüm” değerlendirmesi yaptı.
MALUM VE MENFUR DARBE GİRİŞİMİNİ "YEDİ KİŞİLİK BİR KOMİTE"Mİ YÖNETTİ!..
FETÖ’cü darbe girişiminin tek kilit ismi sadece Adil Öksüz değildi. Öksüz 6 kişilik ekiple darbe toplantıları yaptı. Ekipteki Kemal Batmaz’ın darbe gecesi Öksüz kadar etkin olduğu ortaya çıktı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü “Adil Öksüz” soruşturmasında çok kritik ayrıntılara ulaşıldı. Elde edilen bilgiler kapsamında FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi için Adil Öksüz’le birlikte 7 kişilik bir ekibi görevlendirdiği belirlendi. Öksüz’ün bağlantılarını ve ABD seyahatlerini mercek altına alan savcılık, darbe toplantılarının 27 Aralık 2015’te başladığını ortaya çıkardı. Öksüz’ün Ankara’daki bu toplantıdan sonra 31 Aralık’ta ABD’ye gittiği 1 gün sonra da Kemal Batmaz’ın ABD’ye gittiği saptandı. Ancak bu seyahatlerde Batmaz’ın yanı sıra 5 kişilik bir ekibin de yer aldığı belirlendi.
DÖNÜŞ 13 TEMMUZ’DA
ABD ziyaretlerinin mayıs, haziran ve temmuz aylarında da sürdüğü tespit edilirken, Öksüz ve Batmaz’ın en son 11 Temmuz’da ABD’ye gittikleri dikkat çekti. Öksüz ve Batmaz’ın 13 Temmuz’da ABD dönüşü Atatürk Havalimanı’nda birlikte kaydedilmiş görüntüleri de soruşturma dosyasına girdi. Görüntülere göre, uçaktan çıkan Öksüz ile Batmaz, kontrol noktasından ayrı ayrı geçiyor. Öksüz’ün çıkmasının ardından ise Batmaz iki bavuluyla peşine takılıyor. Batmaz’ın takip edilip edilmediğini anlamak için sık sık arkaya baktığı görülüyor. Savcılığın ikilinin son 18 yıllık seyahat verilerini incelediği Batmaz’ın Öksüz’den 2 yıl önce ABD’ye gidip gelmeye başladığı da ortaya çıktı. Kaynak Holding’e bağlı Kaynak Kağıt A.Ş.’nin eski Genel Müdürü emlakçı olarak kendini tanıtan Batmaz’ın FETÖ’nün darbe girişiminde üs olarak kullandığı ve Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar’ın rehin tutulduğu 143’üncü filoda Öksüz’le birlikte darbeyi yönettiği belirlendi. Batmaz’ın Öksüz’ün muadili olarak değerlendirildiği soruşturmada 15 Temmuz gecesine ilişkin de çok konuşulacak görüntüler ortaya çıktı.
3. İSİM KRİPTO SANIĞI
Batmaz’ın yanı sıra 3’üncü sivil imamın da Harun Biniş olduğu belirlendi. Biniş’in eski TİB çalışanı olduğu ve devletin üst düzey yöneticilerinin mağduru olduğu kriptolu telefonların dinlenmesi davasının sanığı olduğu da ortaya çıktı. Batmaz ve Biniş’in darbe girişimi sabahı üste yakalanarak tutuklandıkları ve ifadelerinde Öksüz gibi “Arsa bakmaya gittik” diye savunma yaptıkları belirtildi. Binişli’nin cezaevine girdikten sonra saçlarını kestirip sakal bırakarak kendisini gizlemeye çalıştığı ancak bilirkişilerin “yüz eşleştirme” incelemesiyle gerçeği ortaya çıkardığı belirtildi. Harun Biniş’in darbe girişimine katılanlar arasında iletişimi sağladığı, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın kabul etmesi durumunda da FETÖ elebaşı Gülen ile iletişimini sağlayacak kişi olduğu belirlendi.
12 ŞÜPHELİDEN 6’SI YAKALANDI
Soruşturma kapsamında Adil Öksüz’ün darbe toplantılarını yürüttüğü Ankara’daki 2 evi kiralayan ve kefil olan 5 kişi ile darbe toplantılarını düzenleyen 7 kişi olmak üzere 12 şüpheli hakkında operasyon başlatıldı. Dün düzenlenen operasyonla 6 kişinin yakalandığı, diğer 6 şüphelinin de arandığı kaydedildi.
FETÖ’CÜ KOMUTAN BATMAZ’A SELAM VERİYOR
Darbe girişiminin merkezi olan Akıncı Üssü yani 143. Filoda kaydedilen görüntülere Kemal Batmaz da giriyor. Saat 21.50’de kaydedilen bir görüntüde, koşarak koridorda ilerlediği görülen Batmaz’ın telaşlı olduğu, yanında da cuntacıların yer aldığı görülüyor. Cuntacılarla bir şeyler konuştuğu anlaşılan Batmaz, dönemin Üs Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim ile de görülüyor. Bir karede ise Evrim’in Batmaz’a kafa selamı vermesi dikkat çekti. Orgeneral Akar, Evrim’in kendisine Fetullah Gülen’i kast ederek, “Sizi kanaat önderimizle görüştürebiliriz” dediğini ifade etmişti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder