20 Aralık 2016 Salı

RUSYA'nın "TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ" Andrey Karlov'a; Hain, Alçak, Kalleş ve Menfur Suikast

RUS MEDYASI: RECEP TAYYİP ERDOĞAN, VLADİMİR PUTİN'DEN ÖZÜR DİLEDİ, GERGİNLİK AZALDI
Rus medyası, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den özür dilediğini, özür üzerine gerilimin azaldığını duyurdu. 
(Pazartesi, 19 Aralık 2016, 22:12)
Rusya'nın haber kanalı Sputnik, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini bildirmişti. Rusya Büyükelçisi'ne yapılan suikaste dair Twitter üzerinden paylaşım yapan Sputnik, Erdoğan'ın Putin'den özür dilediğini, özür üzerine gerilimin azaldığını duyurdu.
RUSYA DEVLET DUMASI GÜVENLİK KOMİTESİ BAŞKANI: İLİŞKİLER ETKİLENMEYECEK
Rusya Devlet Duması Güvenlik Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, Rusya Ankara Büyükelçisine düzenlenen suikastin Türk-Rus ilişkilerini etkilemeyeceğini vurguladı. Duma Güvenlik Komisyonu Başkanı Leonid Slutskiy, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un katıldığı bir sergide uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinin Türkiye-Rusya ilişkilerini olumsuz etkilemeyeceğini söyledi. Slutskiy, Rus haber kanalı Rossiya-24'ün yayınında yaptığı açıklamada, Rusya-Türkiye-İran toplantısının planlandığı gibi yarın düzenlenmesini beklediğini belirterek, "Yarın bu korkunç trajedinin gölgesinde gerçekleşecek görüşmelerde yapıcı bir sonuç çıkacağını düşünüyorum" dedi.
Slutskiy, "BMGK'da ve diğer platformlarda gerekli açıklamayı yapacağız. Ancak Rusya-Türkiye ilişkilerinde soğuma olmayacak. Şimdi Ankara ve Moskova yarınki toplantı dahil olmak üzere gündemdeki sorunları çözmek için daha hızlı hareket etmeli" ifadelerini kullandı. Karlov, Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği ve Çankaya Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen "Gezgin Gözüyle Kaliningrad'dan Kamçatka'ya Rusya" adlı konulu fotoğraf sergisinde, açılış konuşmasını yaptığı sırada, silahlı saldırıya uğramıştı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Dışişleri Bakanlığı Konukevi'nde Rus gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.
BAKAN SÜLEYMAN SOYLU’DAN RUS BÜYÜKELÇİ’YE SUİKAST AÇIKLAMASI
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Rus Büyükelçi Andrey Karlov'a yönelik düzenlenen suikasta ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, saldırganın 1994 doğumlu, Çevik Kuvvet polisi Mevlüt Mert Altıntaş olduğunu söyledi. Bakan Soylu ayrıca, saldırı sonrası Rusya Federasyonu'na ve Rusya halkına başsağlığı dileklerini de iletti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Saldırganın bağlantıları araştırılmaktadır. Bu vesileyle tekrar başsağlığı diliyoruz. Bu suikast, bu saldırı, bu terör eylemi Türkiye-Rusya ilişkilerine gerçekleştirilmiş bir terör eylemidir"dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin yaptığı açıklamada, "Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, silahlı bir saldırıya uğramıştır. Kaldırıldığı Güven Hastanesinde saat 19.53'te hayati bulgularının olmadığı tespit edilmesine rağmen hemen yapılan canlandırma müdahalesine cevap alınamamış ve kıymetli dostumuz, Sayın Büyükelçimiz hayatını kaybetmiştir. Dostumuz Rusya Federasyonu’na, Rusya halkına ve ailesine başsağlığı dileklerimizi iletiyor, acılarını yürekten paylaşıyoruz. Başımız sağolsun" ifadelerini kullandı.
"SALDIRGAN ANKARA ÇEVİK KUVVET ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNDE GÖREV YAPAN MEVLÜT MERT ALTINTAŞ’TIR"
Soylu, "Silahlı saldırı duyulur duyulmaz hemen olayın yakınında bulunan Çankaya Polis Merkezinden yetkililer intikal etmişler ve silahlı saldırgana müdahale etmişlerdir. Çatışma devam ederken olaya Özel Harekat ekipleri gelmiş ve Özel Harekat ekipleri ile saldırgan arasındaki silahlı çatışma sonrası saldırgan etkisiz hale getirilmiştir. Saldırgan 24 Haziran 1994 Aydın Söke doğumlu, Manisa Şehzadeler nüfusuna kayıtlı, Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi mezunu, İzmir Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu mezunu ve halen Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görev yapan ve 2 buçuk yıldır bu görevde bulunan Mevlüt Mert Altıntaş'tır" şeklinde konuştu.
"BU TERÖR EYLEMİ TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİNE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ BİR TERÖR EYLEMİDİR"
Soylu, olay esnasında yaralanan Leyla Gündoğan, Arnavutluk doğumlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Anastas Zimbirikaki ve Anıl Değer'in olay yerinden acilen Güven Hastanesine getirildiğini belirterek, "Yaralılardan Anıl Değer taburcu olmuştur. Yaralılarımızdan birisi ayağından, birisi de kolundan şu anda tedavi altındadır. Saldırganın bağlantıları araştırılmaktadır. Bu vesileyle tekrar başsağlığı diliyoruz. Bu suikast, bu saldırı, bu terör eylemi Türkiye-Rusya ilişkilerine gerçekleştirilmiş bir terör eylemidir. Bu büyük bir provokasyondur. Özellikle Türkiye-Rusya ilişkilerinin çok iyi olduğu bir dönemde gerçekleştirilen bu acımasız terör eyleminin Türkiye'ye sıkılmış bir kurşun olduğunu ve milletimizin emanetinde olan, ülkemizin emanetinde olan bir dostumuza hainane bir eylem olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.
"BU SALDIRI VE TERÖR OLAYI BİZİ VE ÜLKEMİZİ DERİNDEN YARALAMIŞTIR"
Soylu, şu anda Dışişleri Bakanının Rusya'da olduğunu hatırlatarak şöyle devam etti: "Uçaktan iner inmez bizi konuyla ilgili aradı. Şimdi Savunma Bakanımız burada, o da bugün saat 21.00'de Rusya'ya uçacak idi. Yarın çok önemli bir toplantıyı birlikte gerçekleştireceklerdi. Bilinmelidir ki bu suikast bizi, ülkemizi derinden üzmüştür. Bu saldırı ve terör olayı bizi ve ülkemizi derinden yaralamıştır. Hem Rusya Federasyonu'na, dostumuz Rusya halkına ve kıymetli ailesine başsağlığı dileklerimizi tekrar iletiyoruz. Bundan sonraki açıklamalarda olayların gelişimiyle ilgili olarak kamuoyuyla paylaşılacaktır."
BÜYÜKELÇİ SUİKASTİ SONRASI RUSYA'DAN ART ARDA AÇIKLAMALAR
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a düzenlenen silahlı suikastle ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Mariya Zaharova, bakanlığın kısa süre içinde açıklama yapacağını bildirdi. Rusya'dan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Zaharova, "Dışişleri Bakanlığı Rus Büyükelçiye yapılan saldırı sebebiyle açıklamada bulunacaktır. Sadece resmi bilgilerin dikkate alınmasını rica ediyoruz" dedi. Zaharova, Karlov'a düzenlenen saldırının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin gündemine taşınacağını ifade etti. Açıklamada, Türk yetkililerle irtibat halinde olunduğu bildirildi.
Kremlin'den ilk açıklama: Kremlin Basın Sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un silahlı saldırıya uğraması konusunda bilgilendirildiğini söyledi.Rus basınına açıklama yapan Peskov,"Başkan Putin'e bilgi verdik. Bilgileri kontrol ediyoruz" dedi.Peskov, "Putin, Dışişleri Bakanı ve istihbarat birimleri başkanlarından rapor almayı planlıyor" ifadelerini kullandı.
"RUSYA VE TÜRKİYE SALDIRIYI BİRLİKTE SORUŞTURMALI"
Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkan Birinci Yardımcısı Frants Klintseviç, Büyükelçi Andrey Karlov'a yönelik saldırının Rusya ve Türkiye tarafından birlikte soruşturulması gerektiğini söyledi. Klintseviç, Ankara'nın gereken güvenlik önlemlerini almadığını da vurguladı. Klintseviç, "Türk güvenlik güçlerinin büyük bir hatası var. Türkiye'de yaşanan son saldırıların ardından ve Suriye'de yaşanan gelişmelerle ilgili olarak her ihtimale karşı böyle bir üst düzey diplomatın korunması için gerekli önlemler alınmalıydı" dedi.
"Saldırı tamamen provakasyon": Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski, saldırıyı Türk-Rus ilişkilerini yeniden zora sokmayı amaçlayan bir provokasyon olarak nitelendirdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder