19 Nisan 2017 Çarşamba

YSK kararını verdi! CHP, HDP ve VATAN PARTİSİ'nin itiraz ve iptal başvurularını reddetti.

YSK kararını verdi!
CHP, HDP ve VATAN PARTİSİ'nin "referandum sonuçları ile ilgili" itiraz ve iptal başvurularını reddetti.  
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından CHP (Cumhuriyet Halk Partisi)'nin referandum iptaline ilişkin başvurusu reddedildi. Oylamada 10 üye ret oyu verirken 1 üye kabul oyu kullandı. Türkiye'de  pazar günü 18 maddelik anayasa değişikliği referandumu için 55 milyon 319 bin seçmen, sandığa gitti. Yapılan oylama sonunda  "evet" oyları  yüzde 51,40 "hayır" oyları oranı ise 48,60 oldu. CHP,  'mühürsüz oy' iddiasında bulunarak referandumun iptali için YSK'ya başvurdu. CHP'nin dışında bazı siyasi partiler ve vatandaşlarda YSK'ya itirazlarını iletti.  Yüksek Seçim Kurulu, (YSK) anayasa referandumuna ilişkin yapılan itirazları görüşmek üzere bugün toplandı.
BAŞVURU REDDEDİLDİ
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), tam kanunsuzluk nedeniyle halk oylamasının iptaline ilişkin başvuruları reddetti. Karar, 10 üyenin ret, bir üyenin kabulüyle oy çokluğu ile verildi. YSK'dan yapılan açıklamada CHP, HDP ve Vatan Partisi'nin 16 Nisan 2017'de yapılan anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasının tam kanunsuzluk nedeniyle iptaline ilişkin taleplerini değerlendirdi. Açıklamada, "Halk oylamasının tam kanunsuzluk nedeniyle iptaline ilişkin talepler, bugün 10.30'da başlayan YSK toplantısında görüşülmüş, yapılan değerlendirmeler neticesinde her 3 talebin de ayrı ayrı oylanması sonucunda, 10 üyenin ret, 1 üyenin kabul yönündeki oyları ve oy çokluğuyla reddine saat 17.30 itibarıyla karar verilmiştir." denildi.
MİLLETİN SÖZÜNÜN ÜSTÜNE SÖZ OLMAZ 
Başbakan Binali Yıldırım da bugün  Genişletilmiş İl Başkanları toplantısı öncesi yaptı açıklamada  yaptığı açıklamada,  itirazlarla ilgili "  Kararı Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verecek. Bizim işimiz değil. YSK bugün bu itirazları değerlendirip açıklayacağını ilan etmiştir. İtiraz etmek haklarıdır anlayışla karşılıyoruz. İtirazların gideceği adres de YKS’dırMilletin sözü üzerine söz söylemek beyhudedir"ifadesini kullandı.
CHP'DEN KARARLA İLGİLİ AÇIKLAMA
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan YSK'nın halk  oylaması için yapılan iptal başvurusunu reddetmesine ilişkin, "Bu ciddi bir  meşruiyet krizidir. Bu sadece 'Hayır' oyu verenlerin oyuna karşı bir sıkıntı  değil, oy kullanan bütün vatandaşa haksızlıktır. Çünkü 'Evet' oyu verenin verdiği  oyu şu anda tartışmalı hale getirmiştir bu karar." dedi. (AA)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder